Antalya Kürtaj

Kürtaj Nedir ?

Kürtaj; istenmeyen gebeliklerde , düşük yapan kişierde rahim içinde kalan artığın temizlkenmesi amacıyla ve de tanısal amaçlı rahim içinden parça alınması amacıyla yapılan bir işlemdir.

Günümüzde jinekolog doktorlar, lokal ya da sedasyon anestezisi altında ve ultrasound eşliğinde Vakumla küretaj tekniğini uygulamaktadırlar. Kürtaj ameliyathane koşullarında yapılması gereken bir uygulamadır. Günümüz koşullarında yapılan güvenli bir işlem olmasına rağmen riskleri de vardır. Kürtaj uygulaması deneyimli kadın doğum uzmanı tarafından yapılması gereken bir işlemdir.

İstenmeyen gebeliklerde gebeliğin haftasına göre belirlenen yasal sınırlar içinde kürtaj yapılması riskleri azaltır. Kürtaj sonrası enfeksiyon, kanama, içerde materyal kalması , rahimde delinme ileri dönemde yapışıklık olması mümkündür. Ayrıca lokal ya da sedasyon amaçlı verilen anesteziğe bağlı kusma , bayılma ve aspire etme gibi yan etkiler oluşması mümkündür. Kürtaj sonrası hekimin verdiği ilaçların kullanılması riski azaltır.

İstenmeyen gebeliklerde 10 haftaya kadardır. 18 yaş altı kişilerde kürtaj rızası anne ve babadan alınırkenevli kişilerde eş rızası ve evli olmayan kişilerde ise kişinin kendi rızası gerekmektedir.

Kürtaj işleminin klinik değil hatta poliklinik değil , yasal olarak anestezi doktoru , anestezi teknisyeni ve ameliyathane koşullarının olduğu tıp merkezlerinde ve hastanelerde yapılması kişinin sağlığı açısından ve yasal sorumluluk açısından kişilerin dikkat etmesi açısından önemli bir husustur.

Kürtaj öncesi jinekolog tarafından yapılan ultrasound muayenesi ile rahimin şekli , pozisyonu değerlendirilir. Çünkü bazı kişilerde rahim arkaya doğru yerleşim gösterir ve uygulama sırasında zorlukla karşılaşılabilir.

Kürtaj yapılacak kişide sedasyon anestesi verilecekse 4-6 saat öncesinden aç kalması önerilir. Hatta lokal anestezi planlananlarda bile kürtaj işlemi öncesi kişinin aç kalması tavsiye edilir.

Kürtaj sonrasında 1 hafta sonrasında kontrol yapılması şarttır, bu süre içinde şiddetli kasık ağrısı , kötü kokulu akıntı, ateş ve kanama var ise derhal doktorunuza başvurmanız gerekir.

Kürtaj sonrası sonrasında birkaç hafta lekelenme tarzı kanama olabilir. Kanam fazla ise doktorunuza haber vermeniz önemlidir. Kürtaj sonrası adet görme 4-5 hafta sonrasında olur. Başlangıçta düzensiz olması normaldir.

Kürtaj sonrası banyo yapabiliriz ama havuz, deniz ve küvete girmemek ve 3 hafta kadar cinsel ilişkiye girmemek önemlidir.

Antalya Kürtaj Fiyatları

Antalya kürtaj fiyatları farklılklar göstermektedir. Antalya Talya Tıp Merkezi’nde kürtaj uygulaması Op.Dr. Mehmet Abay tarafından yapılmaktadır.

Op.Dr.Mehmet Abay , Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olup , Kadın Doğum İhtisasını İstanbul , Zeynep Kamil Doğumevinde almıştır. Uygulanan anestezi şekli ve tercih edilen yöntemlere göre fiyatlar farklılk gösterir. Talya Tıp Merkezi’nde güvenli hizmet alabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü için tıklayınız.