Kürtaj

KÜRTAJ denince akla ilk gelen istenmeyen gebelikten kurtulma yöntemi olduğudur.Kürtaj sadece istenmeyen gebeliklerde uygulanıyormuş gibi bir algı vardır. Fakat Kürtaj gebeliğin sonlandırılmasının yanı sıra, rahim içindeki hastalıkların ortaya konulmasında hücresel inceleme elde edilmesi ve patolojik tanı konulabilmesi için de uygulanmaktadır.Özellikle düzensiz vajinal kanama şikayetlerinde, rahim içi zarı (endometrium) kalınlığında altta yatan patolojinin ortaya konulması için kürtaj ile doku örneği alınarak, mikroskop altında incelenerek patolojik olarak tanı konmaktadır.

İstenmeyen gebelikler genellikle gebelikten korunma yöntemlerinin doğru kullanılmadığı zamanlarda ortaya çıkmaktadır,bazen ekonomik koşulları sebebiyle fazla çocuk istemeyen aileler,bazen doğum yapmak annenin sağlığını etkilediği için istenmeyen gebelik,bazen tek gecelik ilişki sonrası oluşan gebelik sonrası gebelikten kurtulma isteği olmaktadır.İstenmeyen gebelikler sonrası kişiler kaygı,panik ve korku ve çaresizlik içindedirler.Adet gecikmesi olan doğurganlık çağındaki her kadında mutlaka gebelik düşünülmelidir.İdrarda gebelik hormonu tespiti ile gebelik tanısı konulabilir,kanda gebelik hormonu tespiti tanıyı güçlendirir.Doktorunuzun yapacağı Ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmesi ,gebeliğin sorunsuz olup olmadığı ve gebeliğin kaç haftalık olduğu tespit edilir.Doktorunuz size son adet tarihinizin ilk gününü soracak ve böylece gebelik haftanızı hesaplayacaktır.Ülkemizde istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yasayla belirlenen süre ilk 10 haftadır.Kürtaj ülkemizde her reşit kadına verilen bir haktır ve Kürtaj yapma yetkisi sadece Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına verilmiştir.

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında ilaç kullanımı tıbben önerilmemektedir.Ayrıca özellikle kırsal kesimde farklı yöntemlerle yapılmaya çalışılan düşük yapma yöntemleri kesinlikle önerilmemekte ve bazı durumlarda anne ölümüne sebep olabilmektedir.

Kadınlada kanamaya sebep olabilen rahim içi polip, hiperplazi gibi durumlarda, rahim ağzından geçirilerek rahime ilerletilen özel aletlerle rahim içi dokular kazınarak dışarıya alınır , bu kürtaj yöntemine Probekürtaj denilir ve dışarı tahliye edilen doku parçaları patolojik tanıya gönderilir. Bu şekilde rahim içindeki kanamaya neden olan polip, hiperplazi gibi hastalıkların ortaya konulması sağlanmaktadır. Ayrıca probekürtaj yöntemi ile kanayan dokunun dışarı alınıp patolojik inceleme ile tanı konması yanısıra probekürtaj ile kanayan tabakanın temizlenerek kanamanın durmasının sağlanmasıyla da hastanın tedavi edilmesi de mümkün olmaktadır.Probe kirtaj hem tanısal hem de tedavi amaçlı yapılmaktadır.

Fraksiyonekürtaj'da probe kürtajda olduğu gibi hem rahim içindeki dokular kazınarak alınır, hem de ilave olarak rahim ağzı kanalındaki dokular da kazınır. Bu iki ayrı bölgeden elde edilen dokular ayrı kaplara konularak patolojik incelemeye alınır. Böylece rahim içi hastalıklarına ilave olarak rahim ağzı hastalıklarının da teşhisi mümkündür.

Daha önceden yaşanmış düşüğe bağlı olarak rahim içinde kalan gebelik parçalarının temizlenmesi işlemine Revizyonel kürtaj denir. Düşük sonrası içeri de kalan dokular, daha sonraki dönemde enfeksiyon ve yapışıklıklara neden olarak kadının üretkenlik kapasitesinin azalmasına neden olmaktadır. Bu nedenle birçok hekim düşük sonrası revizyone kürtajı bir önlem amacıyla uygulamaktadır. İlk hamileliğinde kürtaj olanlarda bir daha gebe kalınmayacağı ile ilgili çekinceler vardır,ancak kaidesine uygun yapılan kürtaj uygulaması sonrası tekrar gebe kalınabilir.

Bummkürtaj, Doğum sonrası rahim içinde kalan plasenta parçalarının temizlenmesi için bumm küreti adı verilen özel enstrumanlarla uygulanan kürtaj tipidir.

Kadin Dogum bölümüne geri dönmek için tıklayınız .