SAÇ EKİMİ

Saç ekimi, dökülmeye dirençli enseden yani başın arka tarafından alınan saç köklerinin, saçların döküldüğü bölgeye naklidir. Erkek tipi olarak adlandırılan saç dökülmesi hem erkekler de hem kadınlar da görülen en yaygın yoğun saç kaybı biçimidir. Genetik olarak hassas kişilerde erkeklik hormonuna karşı saç kökleri aşırı duyarlı hale gelebilir. Bu durum ilk önce saç dökülmesine ve kalıcı saçsızlığa neden olabilir. Ense üstü ve iki kulak arasındaki saç kısmı, kalıcı saç olarak tanımlanır, bu saç foliküllerinin erkeklik hormonuna karşı duyarlılığı yoktur ve varlıklarını yaşam boyunca sürdürürler. Bu sebeple hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, tüm saç ekimleri ense üstü ve iki kulak arasındaki saç köklerini kullanılarak ekilen saçların dökülmesi sorununu ortadan kaldırmış olup kişinin kalıcı saçlara kavuşmasını sağlamış olur.

Saç dökümelerinde en çok tercih edilen yöntem FUE tekniğidir. FUE yöntemi donör bölgeden tek tek çıkarılan güçlü saç köklerinin saçsız bölgeye nakledilmesidir. FUE yönteminde, güçlü kıl köklerinin bulunduğu vücudun her bölgesinden saç teli kökü almak mümkündür. İşlem lokal anestesi altında yapılmaktadır. Kalem Tekniği olarak bilinen DHI türkçe açılımı (Doğrudan Saç Ekimi) olan medikal bir kalem ile yapılmaktadır. Kalem Tekniği ile alınan saç köklerinin hemen nakledilmesi saç kökü kaybını en aza indirmekte ve saçların kalitesini arttırmaktadır. Aynı anda iki ayrı işlem gerektiren saç ekimi tek seferde gerçekleştirilebilmektedir. Kalem tekniği ile saç ekimi yapılan kişi kısa sürede günlük hayatına geri dönmektedir. FUE tekniğin de olduğu gibi Kalem tekniği de lokal anestezi altında yapılmaktadır. Her iki yöntemde de uygulamayı yapan kişinin tecrübesi saç ekimi sonrasındaki başarıyı etkilemektedir.

Kaş ekimi lokal anestezi ile ortalama 3-4 saat gibi değişen süre zarfında tamamlanır. Kaş ekiminde enseden alınan saç kökleri kullanılır, nakil sırasında köklere belirli bir yönden, belirli bir açı ile ekim yapılmalıdır. Saç köklerinde bu açı 45 derecedir. Fakat kaş ekiminde ciltten ortalama 10-15 derecelik bir açı ile köklerin çıkarılması gerekir bu nedenle işlemin uzmanlar tarafından yapılması gerekir. Ekim alanında bir hafta boyunca iğne başı kadar kabuklanmalar görülebilir, fakat kısa sürede bu kabuklanmalar dökülür. Saç ekiminde olduğu gibi kaş ekiminde de 15 gün sonra dökülme gerçekleşir ve 3 ay boyunca dökülme devam eder ve bu süreden sonra yeniden çıkar daha sonra herhangi bir dökülme görülmez, 7-8 ay içerisinde son haline ulaşır. Kaş ekiminden sonra ekilen saç kökleri kısa sürede uzar 15 günlük ara ile kesilerek şekil verilmesi tavsiye edilir. Bir yılın ardından kaşlar nakil yerlerinden çıkarlar ve uzama hızları azalır dolayısıyla kesilerek düzeltilme ihtiyacı gittikçe minimuma iner.

Erkeklerde sakal ve bıyık ekimi lokal anestezi altında tıpkı diğer ekim uygulamaları gibi yapılmaktadır. FUE yöntemi ile yapıldığı için herhangi bir yan etki söz konusu değildir. Hiçbir yan etkisi olmayan bu uygulamalar ile sakal ve bıyık ekimi yapılarak sakal ve bıyık çıkmayan deri bölgelerine saç kökleri ekilir. Yara ve yanık izleri nedeniyle sakallarının belli bir alanı körelmiş olanlar ya da sakalları asimetrik çıkanlar tarafından tercih edilmektedir. Bıyık ve sakal yerine ekilecek saç kökleri kellik tedavisindeki gibi enseden alınmaktadır. Kişinin kendi dokusundan alınan saç köklerinin bıyık ve sakal bölgesine ekilmesiyle uygulanan bıyık ve sakal ekiminde de çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

Talya Tıp Merkezin de, konusunda uzman saç ekimi kadromuzla kaybettiğiniz saçlarınızı (Kaşlarınızı, Bıyığınızı ve Sakalınızı) geri kazanın.

Medikal estetik uygulamaları bölümü için tıklayınız.

ReLEx-Smile Göz lazer bölümü için tıklayınız.