KİRPİK DİBİ İLTİHABI BLEFARİT

Blefarit Nedir?

Blefarit, kirpik diplerindeki göz kapağı kenarının iltihaplanmasıdır. Çok yaygın görülür ve tedavi edilebilir.

Blefaritin nedenleri:

  • Göz kapağının Bakteriyel enfeksiyonu

  • Göz kapağının Fungal enfeksiyonu

  • Göz kapağının paraziter tutulumu (Demodex kirpik akarları)

  • Kirpik diplerindeki Meibomian bezi disfonksiyonu

Blefarit başarılı bir şekilde tedavi edilene kadar kontakt lenBlefaritin en yaygın klinik bulguları ; kirpik diplerinde pullanma , kirpik diplerinde kaşıntı, kirpik diplerinde ve gözlerde kızarıklık , yanma ,batma, yabancı cisim hissi , gözlerde tahriş ve sulanma bulguları vardır.ve kuru göz bulguları vardır.

Blefaritin şiddetine bağlı olarak, bu bulguların hepsi ya da bir kısmı hastada görülebilir ,bulgular hasatda sabit ya da alevlenme şeklinde kendini gösterir. Bazı durumlarda, blefarit ayrıca kirpikdökülmesine de sebep olur.

Blefarit, kontak lens rahatsızlığının yaygın bir sebebidir ve birçok kişinin kontak takmaktan vazgeçmesine neden olur .Blefarit başarılı bir şekilde tedavi edilene kadar kontakt lenBlefaritin en yaygın klinik bulguları ; kirpik diplerinde pullanma , kirpik diplerinde kaşıntı, kirpik diplerinde ve gözlerde kızarıklık , yanma ,batma, yabancı cisim hissi , gözlerde tahriş ve sulanma bulguları ve kuru göz bulguları var.

Göz kapağı iltihaplanması olduğunda lenslerinize yapışan bakteriler potansiyel olarak daha ciddi göz hastalıklarına neden olabilir.

Blefaritiniz başarılı bir şekilde tedavi edildikten sonra tercihinize göre kontakt lens takmaya devam edebilirsiniz.. Günlük lensler blefarit ile ilgili problemlerde daha düşük risk taşır.

1518339229-8iqk_coverblefaritBlefarit ve Kuru Gözler;

Blefarit ve kuru gözler sıklıkla aynı anda ortaya çıkar. Bu iki durumun aslında tek bir kronik göz hastalığı sürecinin bulgularıdır: Kuru Göz Blefarit Sendromu (KGBS)

Blefarit tipik olarak göz kapaklarının kenarları boyunca ve kirpiklerin tabanında yaşayan bakterilerin aşırı büyümesinden kaynaklanır. Zamanla, bu bakteriler oluşur ve biyofilm adı verilen bir yapı oluşturur.

Bu biyofilm, dişlerinizde oluşan plak gibi toksik bir ortam haline gelir. İçeriği parazitik kirpik akarları için bir besin kaynağıdır ( Demodex folliculorum ve Demodex brevis ). Demodex akarlarının çoğalması, göz kapaklarının tahrişini ve iltihaplanmasını artırır.

Göz kapağı biyofilmindeki bakteriler de göz kapağı kenarlarında meibom bezlerinin iltihaplanmasına neden olan eksotoksinlere neden olan maddeler üretirler . Bu bezler, normal olarak göz yüzeyinde sağlıklı bir gözyaşı tabakası için önemli olan yağları salgılar. Meibom bezlerinin iltihaplanması gözdeki gözyaşı kalitesini ve miktarını etkiler.

Ve gözyaşlarımız doğal antikorlar içerdiğinden, gözdeki daha az gözyaşı, göz kapağı biyofilminde daha fazla bakterinin büyümesi anlamına gelir. Bu, inflamasyonu kötüleştirir, sonuçta meibom bezlerinin arızalanmasına ve göz kapaklarındaki ve yakınındaki diğer gözyaşı bezlerindeki sorunlara yol açarak Kuru göz hastalığına sebep olur.

Kirpik diplerindeki Meibomian yağ bezlerinin Blefarite bağlı tıkanması göz kapağı kenarında Arpacık ve Şalazyon oluşumuna sebep olur.

Blefarit Tedavisi;

Kızarık göz ve kirpik dipleri ve kirpik diplerinde kaşıntının nedenini belirlemek için göz doktorunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuz, blefaritiniz olup olmadığını ve hangi tedavinin en uygun olduğunu değerlendirmek için gözlerinizi ve göz kapaklarınızı yakından inceleyecektir.

Topikal damla veye merhemler ;Doktorunuz ayrıca, özellikle göz enfeksiyonu riski varsa göz kapaklarında aşırı blefarite neden olan bakterileri veya diğer mikropları yok etmek için damlalar ve merhemler reçete edebilir .

Blefarit Tedavisinde Gözkapağı Hijyen Önemlidir…

Göz kapağı hijyeni, blefaritin tedavisi ve kontrol edilmesi için çok yararlıdır,

Göz kapaklarınızdaki yağ salgılayan meibom bezlerindeki tıkanmış kalıntıları eritmek sıcak kompres önemlidir.Tedavinin başlangıcında günde birkaç kez sıcak kompres önerilir daha sonra günde tek kez yeterlidir.

Kirpik Dibi Dezenfektanları ; kirpik diplerinin mekanik friksiyon ile temizliği kirpik dibi hijyeni açısından önemlidir. Kirpik dibi dezenfektanları , mendil ya da şampuan şeklinde eczanelerde reçetesiz alınabilmektedir.Ayrıca seyreltilmiş bebe şampuanları da kirpik dibi dezenfektanı olarak kullanılabilir.

Blefarit olduğunda göz makyajı kullanımını en aza indirmek iyi bir fikirdir, göz kapağı ve kirpik dibi hijyenini korumak açısından..

Eğer doktorunuz kafa derisi ve kaşlarınız için kepek önleyici bir şampuan öneriyorsa, tahrişi önlemek için şampuanı gözünüzden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

Blefarit tipik olarak kronik bir durumdur, tekrarlayabilir.

Blefarit önlemek ya da geri gelmesini önlemek için en iyi yolu göz kapağı marjı üzerinde bakteri, biyofilm ve Demodex akarları birikmesini önlemek için günlük göz kapaklarını temizlemek için. Bir dizi reçetesiz kapak temizleme ürünü mevcuttur .

Ayrıca , meibom bezlerinin sağlıklı ve gözlerinizi nemli ve rahat tutmanıza yardımcı olmak için omega-3 yağ asitleri gibi besin takviyeleri önerebilir .

Blefaritten kaçınmanın en iyi yolu göz kapaklarınızı her gün temizlemektir!!!!

Blefarit riskinizi artırabilecek altta bir kuru göz probleminiz var,ise kuru gözü rahatlatmak açısından Punktum Tıkaçları önerilebilir. Punktum tıkaçlarının göz yüzeyindeki gözyaşı hacmini arttırdığı ve göz kuruluğu semptomlarını azalttığı kanıtlanmıştır.