GÖZ SAĞLIĞI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Astigmatta Lazer tedavisi olmuyormuş ,doğru mu?

Kesinlikle doğru değil ! 6 numaraya kadar düzenli astigmatı olan hastalara göz lazeri tedavisini başarı ile uygulamaktayız.Düzensiz astigmat ise Keratokonus hastalığıdır ve Keratokonus hastalığında Lazer tedvisi önermiyoruz.

Göz bölümümüze dönmek için tıklayınız.

3. Nesil ReLEx-Smile-Lazer videomuz için tıklayınız.

Dinlendirici gözlük var mı?

Gözlük ;kırma kusuru olan hastalara kırma kusurunu düzeltmek ve iyi görmelerini sağlamak amacıyla verilir.Tabii iyi gören göz daha az yorulur,çünkü iyi göremeyen göz daha iyi görmek için uyum yapar ve çok yorulur. Fakat kırma kusuru olmayan gözlere dinlenmek amaçlı gözlük verilmez. 0,25-0,50 gibi küçük numaralı gözlükler dinlendirici gözlük olarak adlandırılır ama doğru bir tanımlama değildir.

Kırma kusurları bölümümüz için tıklayınız.

Doktorlar neden göz çizdirme ,göz lazeri olmuyor?

Bazı sektördeki kişilerin bilgi yetersizliğinden dolayı bilimsel buluş olan lazer teknolojisini gözlüğe karşı bir buluşmuş gibi algıyarak kişileri etkilemeleri ve bazı hekimlerin bile 25 yıldır kullanılan bu teknolojiyi ileride ne olacağı belli değil diyerek bilgi sahibi olmadıkları bir konuda fikir yürüterek kişileri etkilemesine rağmen ülkemizde de çok yaygın olarak göz lazeri tedavileri yapılmaktadır.

Femtolasik en güvenilir, yöntem midir?

Femtolasik , flebin femtosecond (femtosaniye) laser ile yapıldığı yöntemdir,500 khz'lik femtosaniyelazer ile 25 sn'lik sürede ,100 mikron kalınlığında , güvenli flep oluşturulabilen en güvenilir yöntemdir.

Göz çizdirme fiyatları ne kadar?

Göz Lazeri ; Excimer Lazer,Femtolaser ,Lasik,Femtolasik olarak adlandırılır.Halk arasında Göz Çizdirme olarak bilinir.Excimer Lazer öncesi Lazer teknolojisi kullanılmadan Elmas Bıçak ile korneanın çizilmesi ile sadece miyopinin Tedavi edildiği bir yöntemdir ,ancak günümüzde kullanılmamaktadır.Günümüz göz lazer teknolojisi ile Miyop,Hipermetrop,Astigmat tedavileri de başarıyla yapılmaktadır.Sağlık Bakanlığının kısıtlamaları sebebiyle sitemize Lazer fiyatlarını yazamıyoruz. Lazer Uygunluk Muyenesi sonrasında uygun olduğunuz yönteme göre fiyatlar farklılık gösterir. Ancak Sitemizdeki İletişim Formu üzerinden bize ulaşırsanz,Talya Tıp Merkezinin dönemsel uygun fiyat politikalarından,Kredi kartlarına taksit olanaklarından ve Lazer kredilerinden haberdar olabilirsiniz.Şu anda Merkezimizde, Göz Lazerinde en son Teknoloji, SmileLasik teknolojisi kullanılmaktadır.

Smile Lasik teknolojisi bölümümüz için tıklayınız.

Göz çizdirme, göz lazeri sonrası katarak ameliyatı yapılamıyormu

Yanlış bilgi!Talya Tıp Merkezinde daha önceden lazer cerrahisi olmuş ve sonrasında katarakt gelişmiş bir çok hastamıza katarakt ameliyatı yaptık.

Göz Lazer tedavisi ne kadar sürer?

SMILE teriminin açılımı , Small Incision Lenticuler Extraction yani küçük kesili lentiküler lazerdir.

Excimer lazer ile kornea yüzeyi tıraşlanarak ablasyon tedavisi yapılırken; SMILE tedavisinde kırma kusuru kadar doku ablasyonu yerine o kadar doku lentikül şeklinde çıkarılmakadir.

Smile tekniği, korneada kesi yapılmaması, bir kapak (flep) oluşturulmadan,
sadece 2-3 mm'lik aralıktan kişinin görme bozukluğunun derecesine göre korneadan
küçük bir doku çıkarılması esasına dayanır.(Yukarıda görüldüğü üzere.)

ReLEx-Smile teknolojisi videomuzu izlemek için tıklayınız.

Göz çizdirme, göz lazeri sonrası kör olurmuyum?

Halk arasında göz çizdirme uygulaması 25 yıldır , tüm dünyada uygulanmakta olup , dünyada lazer tedavisinden kör olan kimse yoktur. Göz Lazer tedavileri ayaktan (out-patient) tedaviler olup, uygunluk muayenesi sonrası yapılıp,uygun göz seçimi yapılması ve ayrıca cerrahi uygulamanın teknolojik gelişmeler neticesinde risk içermemesi de göz lazer tedavilerini başarılı kılmaktadır.

Göz çizdirme,göz lazeri sonrası gözlerde kuruluk oluyor mu?

Göz lazeri olmanıza karar vermeden önce yaptığımız Lazer Uygunluk Muayenesi çok önem arz eder . Muayene sırasında kuru göz tespit ettiğimiz kişilere Lazer tedavisi önermemekteyiz.

Göz Lazeri sonrası numaralar ,geriye geliyor mu?

Özellikle 5-6 numara üzeri numarası olanlarda lazer tedavisi sonrası ortalama 5 yıl içinde bir miktar numara 1-1,5 numara geri gelebilir bu durum regresyon olarak adlandırılır .

Gözüm Lazere uygun değilse,başka seçeneğim var mı?

Göz yapınız Lazer Uygunluk Muayenesi sonrası lazere uygun değilse 40 yaş altında iseniz FAKİK-IOL ,40 yaş üzerinde iseniz göz içine yerleştirilen uzak,orta ve yakın görmeyi sağlayan Multifokal Göz İçi Lensleri uygulaması yapmaktayız.

Göz lazer tedavisinin riski var mı?

Gözlük kullanmak istemeyenler için alternatif bir tedavi yöntemi olan excimer lazer ve en çok uygulanan lasik yöntemi Lazer Uygunluk Muayenesi sonrasında hasta seçilerek yapıldığı için risk oluşturmaz

Göz Tembelliği neden olur?

Göz tembelliği Tıp Dilinde Ambliyopi olarak adlandırılır. En sık göz tembelliği sebebi göz kayması yani şaşılıktır. Kayan göz görüntüyü fikse edemediği için beyine net görüntü gönderemez ve çocuk kaymayan gözünü kullanır ve böylece kayan göz kullanılmadığı için tembel kalır.Şaşılık tedavisinde birinci amaç göz tembelliği tedavisidir, kapama tedavileri şeklinde .

Göz tembelliği tedavisi ileri yaşlarda mümkün mü?

Göz tembelliği (ambliyopi) tedavisi klasik bilgi olarak çocukluk çağında tedavi edilir,olarak bilinir,hatta beyin gelişimini 9-12 yaşa kadar tamamladığı için göz tembelliği tedavileri bu yaşlardan sonra önerimez.İleri yaş hastalarda son yıllarda Nörovizyon tedavileri de önerilmektedir.

İkinci kez göz lazere yapılabilir mi?

Miyop ve Miyop Astigmat düzeltme yapılanlarda lazer tedavisinin 3. ayından sonra, Hipermetrop ve Hipermetrop Astigmat düzeltme yapılanlarda lazer tedavisinin 6.ayı ila 1. yılı arasında yapılan tetkikler ve muayene neticesinde 2. kez düzeltme yapılabilir.Talya Tıp Merkezi Göz Kliniğinde , Lazer Uygunluk Muayenesi sonrasında gözünüzün durumuna göre tedavinin ilk seans başarısı, numara kalırsa düzeltilip, düzeltilemeyeceği detaylı olarak açıklanmaktadır.

Göz bölümüne dönmek için tıklayınız.

İyi beslenme katarakt oluşumunu engeller mi?

Son yıllarda araştırmalar, antioksidanlardan ,luteinden zengin ve dengeli bir beslenmenin kataraktı önlediğini göstermektedir.

Diyet ve beslenme bölümümüz için tıklayınız

Katarakt ameliyatı sonrasında gözlük takmak istemiyorum, mümkün

Son yıllarda katarakt ameliyatı sonrası göz içine yerleştirilen lenslerdeki teknolojik gelişmeler sonrasında göz yapısı uygun olan hastalarımıza uzak ,orta ve yakın görüşü sağlayan ve ömür boyu göz içinde kalan uMultifokal/ Trifokal Göz İçi lensleri uygulamaktayız.

Göz bölümüne dönmek için tıklayınız.

Katarakt ameliyatı ile gözlüklerden kurtulma videomuz için tıklayınız.

Kişiye Özel Lasik : iLasik

İNTRA LASİK = iLASIK ;

Korneal flep (kapak) oluşumunun femtosaniye laser ile Kırma kusurlarının ( miyop, hipermetrop, astigmat) excimer lazer ile tedavi edilmesini ifade eder.

Lazer tedavisi ile gözüm sıfırlanacak mı?

Gözlük ihtiyacı olmayan kişilerin bile göz cihazı ölçümleri ile gözleri "0"numara değildir.Gözlük ihtiyacı olmayan kişiler, baktıkları objenin görüntüsünü görme merkezi üzerine düşürürler, bu duruma Tıp dilinde Emetropi denmektedir. Lazer Cerrahisi sonucu gözlerin Emetrop olması hedeflenir.

Göz-Lazer bölümüne dönmek için tıklayınız.

Şeker hastalarına gözlük atma lazeri yapılır mı?

Kontrollü şeker yani diyabet hastalarında ,Diyabetik Retinopati yani göz arkası tutulumu yoksa hekimin göz muyenesi sonrası vereceği kararla Göz Lazeri yapılabilir.

Göz bölümümüze dönmek için tıklayınız.

Yakın Görememe: Presbiyopi Tedavisi

Yakını görememe yani yaşlı göz, vücuttaki yaşlanmaya göz de eşlik eder. 40 yaş üzeri göz kaslarının yaşlanmasıyla gözün uyum gücü azalmakta ve yakını uzağa götürerek odaklamaktayız. Bu duruma Presbiyopi denilir. Talya Tıp Merkezinde ; Presbiyopi tedavisinde ,Kamra Inlay uygulamaları yanı sıra , göz içi Trifokal uygulamaları yapılmaktadır.

Çocuklarda Erupsiyon Kisti Nedir?

Çocuklarımızın süt dişlerini çıkarma dönemlerinde ve süt işlerinden ana dişlere geçiş döneminde görülen bir diş eti sorunudur. Ağıza sürmek isteyen dişin üzerini örten diş etini aşmakta zorlanmasıyla oluşur. Sürmek isteyen dişin basıncına karşılık yeterince incelmemiş diş etinde hafif morluk ve şişlik oluşur. Tam olarak sürmekte olan dişin üzerndeki diş etine lokalizedir.