Burun Estetiği

Burun Estetik Operasyonu

Burundaki şekil bozukluklarını gidermek için yapılan estetik operasyonlara "Burun Estetiği" veya "Rinoplasti (Rhinoplasty)" denmektedir. Burundaki şekil bozuklukları sadece görünüş olarak moral bozukluğu yaratmamakta, kişilerin kendilerine olan güvenlerini azaltarak psikolojik sorunlara da yol açabilmektedir.

Burnun çok büyük veya normalden çok küçük olması, geniş veya sarkık olması, simetrik görünmemesi, burnun ucunun görünüşünden memnun olmama gibi durumlarda estetik operasyon uygun bir çözüm olabilir.

Görünüşle ilgili durumların yanı sıra sağlığı etkileyebilecek burun deliklerinin darlığı, nefes almakta zorlanma, kaza sonucunda eğrilik gibi işlevsel sorunlarda da burun estetiği operasyonları uygulanmakta ve kişiler tekrar sağlıklarına kavuşmaktadırlar.

Burnumun görüntüsü nasıl olacak?

Burun estetiğinde amaç şekil verilen burnun yüzünüzün hatlarına uygun olması ve bu sayede tamamen doğal görünmesidir. Estetik yaptırmak isteyenlerin de en fazla önem verdikleri nokta doğal ve yüzün geri kalanına uygun bir görünüm elde edilmesidir.

Herkesin yüz hatları farklı ve kendine özgü olduğundan bir kişi için yapılan şekillendirme diğer bir kişide olumsuz sonuçlar verebilir. Bu nedenle en doğrusu uzman doktorunuzla birlikte görünüşünüze en uygun şekli seçmenizdir.

Burun estetiği operasyonu ve sonrası:

Burun estetik operasyonu 2 – 3 saat arası sürmekte ve genel anestesi altında yapılmaktadır. Ameliyat sonrası çok fazla ağrı olmaz, daha çok sızlama görülebilir. Doktorunuz tarafından verilen ağrı kesici ile bu sızlamalar da kolayca giderilir.

Operasyon sonrasında yüzde şişlik ve morluklar olması doğaldır. Bu şişlik ve morlukların miktarı kişiden kişiye değişebilir. 1 hafta sonrasında yüzdeki tüm alçı, flaster ve ateller alınır ve kişi normal hayatına devam edebilir.

Yüzdeki şişliklerin inmesi bir ayı bulabilmekte, burnun yeni görünümüne tam olarak kavuşması için ise altı aylık bir süre verilmektedir.

Estetik ve Plastik Cerrahi bölümüne geri dönmek için tıklayınız .