Diş Beyazlatma

Dişlerimizin rengi sigara, çay, kahve ve gıda renklenmeleri ile sararabilmektedir.Bu renklenmeler Detertraj adı verdiğimiz basit bir diş taşı-leke temizliğiyle çıkabilmektedir.Diş taşları yiyecek artıklarının tükrük minerali ile kireçlenip taşlaşmasıyla oluşur.Renkli gıdaların da boyamasıyla renklenirler.

Aşağıdaki resimde soldaki dişler temizlenmiştir. Alt dişlerin dile bakan iç yüzlerini görmektesiniz.

diştaşıtemizliği

Bazı insanlarda gelişim çağında kullanılan ilaçlar veya anne karnındayken annenin kullandığı ilaçlar nedeniyle daha içsel renklenmeler olabilmektedir. Bu renklenmeler Detertraj ile hatta Lazer beyazlatma ile bile çıkamayabilir. Çok rahatsız edici ise daha farklı tekniklerle renk değişiklikleri sağlanabilir.

Aşağıdaki resimde diş gelişim döneminde ilaç kullanımına bağlı, temizlik veya beyazlatma ile giderilemeyen renklenme görmektesiniz. Bu tip renklenme tedavisi bilgisi almak için irtibata geçiniz.

images

Lazer Beyazlatma olarak bilinen, ''Bleaching'' adı verilen beyazlatma işleminde dişlerin temizlenmiş haliyle doğal beyazlığının daha beyaz hale getirilmesi hedeflenir. Ağrısız acısız bir işlemdir. dişlerin görünür bölgelerine özel bir beyazlatma jeli sürülür. Diş etlerini korumak için diş eti bariyeri uygulanır. ve 15 dakika boyunca özel mavi led ışık dişlere yakın şekilde beklenir. Bu işlem İhtiyaca göre bir oturumda 3 kez tekrarlanabilir. Seans sonucunda dişlerin renkleri 3-6 ton kadar açılır. Bu değişiklik foroğraflarla arşivlenmektedir. Kişi renk değişikliğini daha fazla istiyorsa en erken 2 hafta sonra tekrar uygulanabilir. İşlemden sonra yiyecek ve içecek listesi 1 hafta uygulanmak üzere hastamıza verilir. Gereken dikkati gösteren kişilerde bu renk değişikliği ideal ağız bakımı ve beslenme şekliyle 1-2 yıl kalabilir.

bleaching1

Kanal tedavisi gören dişlerde artık kan dolaşımı olmadığı için grileşme başlar. Kanal tedavisini takip eden 2. veya 3. haftada bu renk değişikliği gözlemlenebilir. Bu renk sorunu ön dişlerde olduğunda kişiyi estetik açıdan rahatsız eder. Bu durum için uygulanan eski yöntem dişi küçültüp daha açık renk bir kaplama ile örtmektir. Ancak günümüzde artık sadece o dişi, kesmeden küçültmeden zarar vermeden kalıcı bir şekilde beyazlatmak mümkündür. Bu işleme İnternal Bleaching yani içeriden beyazlatma denmektedir. Zaten kanal tedavisi görmüş olan bu dişin dolgusu kaldırılır ve oluşan boşluğa beyazlatıcı madde yerleştirilip geçici dolgu ile kapatılır. Bu madde diş tarafından hızla emilir ve renk değişir. Renklenmenin miktarına göre 2-3 günde bir değiştirilir. Hedeflenen renk elde edildiğinde kalıcı dolgusu yapılır ve işlem sağlıklı ve estetik bir şekilde sonuçlanır. Ve bu beyazlaşmanın bir süresi yoktur, tekrar sararma genellikle olmaz.

Internal+Bleaching.fxf2

Lazer Beyazlatma ( Bleaching ) uygulanmış hastalarımızın öncesi ve sonrası fotoğrafları aşağıda yer almaktadır

dental-bleaching Teeth-Whitening-Before-and-After lazer diş beyazlatma temizlikle beraber 450 tl

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp