Diş Beyazlatma Nasıl Uygulanır ?

Diş Beyazlatma işlemi , hastanın diş taşı temizliği tamamlandıktan sonra ve diş etleri sağlıklıyken uygulanması gereken bir işlemdir. Ortalama 1 saat veya maksimum 75 dakika sürer. İşlem esnasında öncelikle yanak dudaklar ve dil ön dişlerden uzak tutulur, bu sebeple çeşitli apareyler ağıza yerleştirilir. Tükrük emici de ağız içine yerleştirilir ve dişlerin kuruması beklenir.

Sonrasında dişlere en yakın diş etleri diş eti koruyucu bariyer ile örtülür, bu bariyer Led ışıkla sertleştirilir ve sabitlenir. Diş beyazlatıcı jel Hekimimiz tarafından o esnada hazırlanır ve dişlere özel fırçalar yardımıyla sürülür. Ardından 10-15 dakikalık zaman ayarlı Lazer Led ışık cihazı ağıza çok yakın pozisyonda konumlandırılır. Hastamıza bu güçlü ışık cihazından gözlerini koruması için bir gözlük takılır ve bekleme süreci başlar. 10-15 dk sonucunda jel dişlerden temizlenir ve 2. kez sürülür. Tekrar ışık cihazı konumnlandırılır ve tekrar beklenir. Bu işlemler esnasında dişlerde kaşıntı hissine ve karıncalanmaya benzer bir his oluşur çünkü beyazlatma yani ''BLEACHİNG'' işleminde amaç dişlerin mine tabakasına beyazlatıcı maddeyi emdirmektir.

Jel sürülmesi ve ışık cihazıyla beklenmesi işlemi 3 kez tekrarlanır, sonra tüm dişler tamamen temizlenir. İşlem öncesinde hastamıza dişlerinin önceki rengi renk skalası yardımıyla gösterilir ve bitiminde de neticelendirilmiş renk yine renk skalasıyla ve önceki rengiyle karşılaştırılarak gösterilir. Bu değişim 1 seansta en az 3 tondur. Fakat hastamız işlem sonrasındaki rengi yeterli görmez ise 2. bir seans talep ederse işlem 2. seansta aynı şekilde tekrar yapılır.

Bleaching işleminin başarısı uygulanacak hastanın dişlerinin doğal rengine de bağlıdır. Çok gri tonlu dişlerde beyazlama hızı düşüktür ve tatmin edici sonucu yakalamak için seans sayısı artırılmak zorundadır. Sarı tonlu dişlerde daha hızlı netice alınır.

Bleaching işleminin dişlerinize zararlı olmaması için Diş Hekiminizin size uygun gördüğü noktada işlemi sonlandırmalısınız. Çünkü Diş Hekiminiz işlemin dişlerinize zarar vermeye başlayacağını iyi biliyor olmalıdır. Kişilerin dişleri birbirlerinden çok farklı yapılara sahip olduğundan bu zararlılık kişiseldir , her bireyin ayrı bir hassasiyet noktası vardır. Fakat günümüzde tüm Bleaching sistemleri yeterince güvenilir ve dişlerle dosttur. Kliniğimizde de dişlerle dost olduğu kanıtlanmış Bleaching sistemleri uygulanmaktadır.

Bleaching işlemi sonrasında

-Çay, kahve ve renkli içecekler

-her türlü tütün kullanımı

-Aşırı salçalı renkli yemekler 10 gün süre ile kesinlikle kullanılmamalıdır.

-sigara beyazlatma işleminden sonra beyazlığın kalıcılığını olumsuz yönde etkilemektedir.

İdeal şartlarda Bleaching işlemi 6-9 ay veya 1 yıl diş beyazlığını sizlere sunar. Bu süre kişisel ağız bakımınızla yiyip içme alışkanlıklarınızla ve sigara alışkanlıklarınızla değişebilir. Bleaching sonrasında beyazlığı sürdürmek sizlerin elindedir.

Sağlıklı , mutlu ve beyaz gülüşler diliyoruz...

Ağız ve Diş sağlığı bölümüne dönmek için tıklayınız

Paylaş Facebook Twitter E-Mail Whatsapp