Estetik Dolgu

Dolgu uygulamaları, çeşitli nedenlerde dolayı kırışan veya sarkan ciltlerin doğal maddeler ile eski görünümüne veya istenen daha iyi bir görünüme kavuşturulması amacıyla yapılmaktadır.

Cildin yapısında bulunan bazı maddeler zaman içinde azalır ve vücut bu maddeleri yerine koyamaz. Cildin sıkı görünmesini sağlayan kolajen ve cildin nemini korumasını sağlayan hyaluronik asit maddeleri genelde yaşa bağlı olarak azalmakta ve ciltte kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelmesine neden olmaktadır.

Estetik dolgu maddeleri nelerdir?

Dolgu yapmak için kullanılan maddeler, ciltte doğal olarak bulunan maddelerdir. Son yıllarda çoğunlukla hyaluronic asit ürünleri kullanılmaktadır. Bu asit cildin yapısında var olduğu ve eksikliği nedeniyle kırışma ve sarkmalar meydana geldiği için cilt tarafından kabul görür ve önceden test yapmaya gerek olmaz. Ayrışabilen bir madde olan hyaluronic asit, vücudu tamamen yan etkisiz bir şekilde terk etmekte ve daha sonra herhangi bir olumsuz etki bırakmamaktadır.

Hyaluronic asitin yanı sıra dolgu olarak kullanılan bir madde de kişinin kendi yağ dokusudur. Lipoinjection olarak adlandırılan bu uygulamada belirlenen bölgeden alınan yağ dokusu işlemden geçirilerek dolgu maddesine dönüştürülür ve istenen yere uygulanır.

Bunların yanı sıra hayvansal içerikli ve silikon bazlı dolgu maddeleri de bulunmakta ve etkileri daha uzun sürse de doğal maddeler olmadıkları için karar verirken dikkatli olunmalıdır.

Estetik dolgu hangi bölgelere uygulanır?

Estetik amaçlı dolgu malzemeleri genelde yüz ve boyunda kullanılmaktadır. Zamanın etkilerinin en fazla görüldüğü alanlar eller, ağız, göz çevresi, alın ve boyundur. Yaşa bağlı etkilerin giderilmesi için 30'lu yaşlardan itibaren dolgu yapılabilir. Yapısal bozukluklar ve geçirilen kazalar gibi durumlarda ise 20 yaşından itibaren dolgu uygulanabilmektedir.

Burun kenarındaki kırışıklıkları, ağız kenarındaki sarkmaları ve elmacık kemiğinin çökmesini gidermek için de dolgu kullanılmaktadır.

Dolgu maddeleri yüz ve boynun yanı sıra vücudun diğer bölgelerine de uygulanabilir. Genellikle vücutta göğüs ve kalçaların dolgunlaştırılması amacıyla kullanılmaktadır. Kaza sonucunda, liposuction sonrası oluşan veya diğer nedenlere bağlı olarak yaşanan bölgesel çökmelerde de dolgudan yararlanılabilir. Vücut dolgu uygulamalarında da yüzde olduğu gibi hyaluronik asit ürünleri veya kişinin kendi yağ dokusu kullanılmaktadır.

Dolgu nasıl uygulanır?

Dolgu uygulaması ameliyat gerektirmeyen bir işlem olsa da mutlaka tecrübeli bir hekim tarafından klinik ortamda yapılmalıdır.

Doktorunuz öncelikle sizi muayene edecek ve dolgu yapılacak alanın analizini çıkartacaktır. Alanın yeri, büyüklüğü, kullanılacak maddenin miktarı gibi noktalar kişiden kişiye farklılık göstereceği için sizi doktorunuz muayene sırasında en doğru şekilde yönlendirecektir.

Dolgu uygulamaları ince uçlu iğneler ile deriye enjeksiyon şeklinde yapılır. İşlem çok ağrılı olmasa da doktorunuz bölgeye anestezik krem sürebilir. Dolgu yaklaşık yarım saatte tamamlanmakta, küçük alanlar için daha az sürmektedir.

Uygulama sonrası ne olur?

Dolgunun tamamlanması için bir hafta aralıkla iki kez yapılması gerekir. Uygulama sonrasınde günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Dolgunun kalıcılığı 6 ile 12 ay arasında sürmektedir. Bu süre sonunda cilt eski haline geri dönecektir. Bunun yanı sıra cilde ihtiyacı olan gerginliği ve nemi veren maddeler enjekte edildiğinden, dolgunun etki süresi geçse bile, cildin yapısında iyileşme olacaktır.

Kimlere dolgu uygulaması yapılmaz?

Düzenli aspirin ve benzeri ilaç kullananların, dolgu yaptırmadan 1 hafta öncesinde ilaç kullanımını kesmeleri önerilmektedir. Bu tip kanı sulandıran ilaçlar dolgu bölgesinde morarmalara neden olmaktadır. Bunun dışında şeker, kansızlık, tansiyon gibi sistemik rahatsızlıkları olanların da ilaç kullanımı konusunda doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Dolgu hakkında merak edilenler :

Zamanla oluşan kırışıklık ve çizgilerden kurtulmak, yüzde bazı bölgeleri biçimlendirmek veya eski haline kavuşmasını sağlayabilmek için uygulanan yöntemlerden biridir. Cildin yapısında yaygın olarak bulunan ve zamanla azalan, cildi nemlendirme ve destek görevi gören yapı "Hyaluronik asit" cilde canlılık, parlaklık, gerginlik, nem ve renk veren vermektedir. Yaşla birlikte bu hyaluronik asit azalmaktadır.

Dolgu uygulaması cildin yapısında bulunan bu hyaluronik asidin vücut tarafından doğal olarak kabul edilen şeklinin cilt altına enjekte edilmesidir.

Hangi bölgelere uygulanır?

Dermal dolgular daha genç, canlı ihtiyaç görülen her bölgeye uygulanabilir.

  • Yerleşmiş alın çizgileri,
  • Dudak üstündeki ince çizgiler (perioral çizgiler)
  • Kaş arası derin çizgiler
  • Derin sivilce ve yara izleri
  • Dudağa şekil verme ve dolgunlaştırma
  • Nazolabial çizgiler(burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler)
  • Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler (marionette çizgiler)
  • Elmacık kemiği yanak ve çene
  • Boyun ve dekolte çizgileri
  • El bakımı olarak uygulanır.

Uygulama nasıldır?

Hazır bir şekilde enjektörlerde bulunan dolgu maddesi yapılacak bölgeye göre 15-30 dakika gibi kısa sürede pratik bir şekilde uygulanabilmektedir.Uygulanacak bölgeye anestezik krem sürülerek 20 dakika beklenir. fazla bir acı veya ağrı hissi duyulmaz, kişi uygulamadan hemen sonra sosyal hayatına geri döner. Uygulama Etkisini hemen gösterir.

Yan etkisi var mı?

Hyaluronik asit yapısındaki dolguların alerji yapma riski bulunmadığı için uygulamadan önce herhangi bir test yapmaya gerek yoktur Bazen enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, hafif morarma görülebilir. Bunlar birkaç gün içinde kaybolur.Sık olmamakla birlikte enjeksiyon bölgesinde 3-4 günde geçen hafif şişme ödem olabilir.

Etki süresi ne kadardır?

Uygulanan bölgeye, dolgu çeşidine ve kişinin cilt yapısına göre 6-18 ay kadar kalıcılığı vardır. Uygulamaların düzenli ve ihtiyaca uygun olarak yapılması sonucu dolgu uygulamasına gereksinim gittikçe azalabilmektedir.

Dolgu ile yüz ifadesi değiştirilebilir mi?

Öncelikle zamanın yerleştirdiği izleri düzeltmek için uygulandığında yüz ifadesinde herhangi bir değişiklik olamamakla birlikte kişi daha önceki görüntüsüne kavuşur. Ancak hastanın istediği doğrultusunda elmacık kemikleri, şakaklar, kaşların uç noktaları, çene gibi bölgelere uygulandığında kişide görsel anlamda değişiklikler sağlanabilir. Örneğin burunda herhangi bir deformite varsa bu da dolgu uygulaması ile iyi bir dereceye kadar düzeltilebilir.

Dudaklar dolgu ile nasıl şekillendirilir?

İnce yapıdaki dudaklara hacim vermek veya dudak şeklini belirginleştirmek için tercih edilen bir yöntemdir.
Sadece dudak çevresine dolgu ile kontur yapılarak dudağın hatlarının belirginleşmesi sağlanabilir. Dudak etrafında zamanla oluşan ince kırışıklıklar da bu yöntemle yok edilebilmektedir.

En çok tercih edilen dolgu maddesi nedir?

Doğal şeker yapısında bir polisakkarit olan Hyaluronik asittir. Tüm canlılarda doğal olarak bulunur. Eklemlerin kayganlığını sağlar, cildi nemli ve gergin tutar. Hyaluronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve yerleştirildiği bölgede uzun süre şeklini muhafaza edebilir. Bundan dolayı en ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesi olma özelliğini korumaktadır.

Kozmetik Uygulamalar bölümüne geri dönmek için tıklayınız .