Karın Germe

Abdominoplasti adıyla da bilinen karın germe operasyonları, karın bölgesindeki fazla yağların alınması ve derinin gerilmesinden oluşur. Yağ dokularının ve fazla derinin çıkartılması ile karın duvarındaki kaslar da sıkılaştırılır.

Hamilelik sonrasında karın derisinde sarkmalar, karın duvarındaki kaslarda çatlaklar oluşmaktadır. Ayrıca yaşlanma ile birlikte karın bölgesinde yağ birikimi ve sarkmalar görülebilmektedir. Germe operasyonu ile hasarlı görünüm ortadan kaldırılmakta, gergin ve kas dokusu onarılmış bir karın oluşturulmaktadır.

Karın germede derinin elastikiyet derecesi, sarkma oranı, karın duvarındaki kasların çatlama durumu göz önüne alınır ve operasyon bunlara göre planlanır.

Sadece göbek deliği altında kalan alanda yapılan operasyona mini abdominoplasti adı verilmektedir ve az miktardaki yağlanma ve sarkmalarda uygulanır.

Karın germe operasyonu ve sonrası

Ameliyat sırasında iç çamaşırı çizgisinin hizasının altından yapılan kesi ile karın içindeki göbek deliğine kadar olan tüm yağ dokuları dışarı alınır. Göbek deliğinin üst kısmında kalan deri aşağı doğru çekilerek gerginleşmesi sağlanır ve yapılan kesi yerine dikilir. Bu operasyon sırasında bel çevresindeki yağlara da liposuction yapılabilmektedir.

Karın germe, uzun süren ve sonrasında mutlaka istirahat gerektiren bir operasyon türüdür. Estetik ameliyatlar arasında en ağrılı olanı ve iyileşmesi en uzun süreni olsa da, sonuçta elde edilen görünüm tatmin edici olmaktadır. Operasyon 3 saat civarında olmakta, 1 gece de hastanede kalmak gerekmektedir.

Ameliyat sonrasında hasta en az 1 hafta kadar bir süre için yatarak dinlenmeyi planlamalıdır. Karın kasları üzerinde yapılan işlem nedeniyle cenin pozisyonunda uyuma ve ayaktayken öne doğru eğilme gibi durumlar görülecektir. Bir hafta sonrasında ise vücut normal şekline dönmektedir. İlk hafta için karın korsesi takılabilmektedir.

Vücutta kalan kesi izi ise sarkmaya ve derinin gerginliğine bağlı olsa da, genelde kasıktan diğer kasığa kadar, yani sezaryen izinin en az iki katı uzunluğunda olmaktadır.

Estetik ve Plastik Cerrahi bölümüne geri dönmek için tıklayınız .