Meme Küçültme

Büyük göğüslerin yarattığı estetik ve fiziksel bozukluğun yanı sıra boyun, sırt ve omuz ağrıları, normal sırt duruşunda bozukluk ve omurgada eğrilme, meme altında pişik, mantar gibi enfeksiyonlar ve omuzlarda sütyen askı izleri gibi problemler de oluşmaktadır.

Kimler ameliyat edilebilir

Meme gelişimini tamamlamış , büyüklüğünden şikayeti olan önemli bir sağlık problemi olmayan kişiler ameliyat olabilir. Bazı özel durumlarda cerrah,süt bezlerinin bir kısmı çıkarmak zorunda kalabilir bu durumlarda hamilelikten sonra süt üretimi bir miktar azalacaktır.

Bazı bayanlar kilolu olmadıkları halde göğüsleri büyük olduğu için istedikleri kıyafetleri giyemediklerinden dolayı kendilerini kilolu hissederler. Bu sebeple de meme küçültme operasyonu olmak isteyen bayan hastalar mevcuttur.Meme küçültme operasyonları, kişide fiziksel rahatlama da sağladıkları için estetik amaçdan ziyade fonksiyonel operasyonlardır. .

Meme küçültme operasyonu sırasında oluşan ameliyat dikiş yerlerindeki kızarıklıklar zamanla beyazlaşır ve az görünür bir hal alır.Klinikteki gözlemimiz kişi istediği büyüklükte göğüslere kavuştuğu için fiziki bir rahatlamadan dolayı hafif dikiş izlerinden rahatsızlık duymamaktadır. Meme küçültme operasyonları, genel anestezi altında yapılır.2-3 gün yatış gerekir.8-10 hafta kadar destekli sütyen kullanılması gerekir.

Ameliyat sonrası uyarılar

  • En az 2-3 hafta iş başı yapmamak gerekir,
  • 1-1,5 ay kadar kadar spor veya fiziksel aktiviteden kaçınılması önerilir,
  • 3 ay kadar güneşten kaçınmak gerekir.

Sonuç olarak;Yaklaşık 4 ay sonra gözle görülür bir şekilde iyileşme olmaktadır.

Estetik ve Plastik Cerrahi bölümüne geri dönmek için tıklayınız .