Blog Sayfa 6

doktorlar neden lazer olmuyorlar? diye bir kanı var?

Bu kanı nasıl gelişmiş ?? ama bizim ülkemizde böyle bir söylenti var .Biri söylemiş öyle devam etmiş. Zaten lazer öncesi uygunluk muayenesi yapılır, eğer kişinin gözü uygunsa ve sosyal anlamda yaptığı iş ve çalışma koşulları (masa başı çalışan, dış ortamda ya da gece çalışan gibi) da uygunsa lazer cerrahisi kişinin isteği doğrultusunda önerilir. Üstelik merkezimizde bir çok meslek grubuna sahip kişilere yapıldığı gibi farklı branşlardan bir çok doktorluk mesleğini icra eden kişilere de lazer cerrahisi yapıldı. Lazer uygunluk muayenesine gelen bir çok kişi de her zaman lazer cerrahisine uygun değil. Bir kişinin gözü uygun ama yaşı 45 , gözlük numarası da -1,50. Böyle bir hastaya da gözü uygun olduğu halde önermiyoruz.Neden? Çünkü hasta yakın gözlük takma çağına gelmiş, -1,50 düzeltilirse hemen yakın gözlük takmaya başlar.Bir çok doktor rutin kontrollerini bile çoğunlukla yaptırmaz . Neden ? İşin çok içinde kendisine zaman ayıramamaktan ve mesleğinde hep başkalarını düşünmesi öğretildiği için ? İngiltere'de Onkolog doktorlara eğer kanser olurlarsa kemoterapi alıp almayacakları ile ilgili bir anket yapılmış. Sonuç çok büyük çoğunlukla kempoterapi uygulatmam olmuş . Bu sonuç bu durumdaki tüm hastaların tedavileri ile ilgili kararları üzerinde ne kadar etkili olabilir. Sonuçta bizim tavsiyemiz göz doktorunuzun yapacağı uygunluk muayenesi ve sonrasında doktorunuzun size vereceği bilgiler ışığında alacağınız karar ile hareket etmeniz yönünde olacaktır.

Göz Tansiyonunda görme kaybı görme alanında daralma ile başlar

Göz tansiyonu hastalığında körlük

Artık glokom denince '' Göz Tansiyonu'' hastalığı olduğunu bir çok kişi öğrendi. Ya kendisinde ya ailesinde ya da çevresinde bu hastalığı daha çok duyar oldu. Evet Göz Tansiyonu hastalığında göz basıncının artması başlangıçta göz içinde yan taraftaki sinirleri etkilediği için hastalar erken evrede görme kaybını ve görme alanı daralmasını farketmiyorlar. Mesela trafikte karşıdan karşıya geçerken ya da araç kullanırken aynalara baş çevirerek hakim olmaya başlarken farkediyorlar . Tabii bu aşamada göz sinirlerinin yarısından fazlası zarar görmüş demektir. Göz Tansiyonu bu anlamda sinsi bir hastalık ama ömür boyu kullanılan göz damlaları ile görme alanı daralması ve görme kaybı önlenebilir . bu açıdan her hastalıkta olduğu gibi erken tanı çok önemlidir. Ve ne yazık ki göz tansiyonu hastalığı herhangi bir belirti vermez ağrı gibi basınç artışı gibi .... Bu sebeple özellikle 40 yaşından sonra yılda bir göz muayenesi önerilir.

Estetik yaptıran ünlüler

Geçtiğimiz yıllarda estetik ameliyatları yaptırarak güzelliğine güzellik katan ünlüler

En Popüler Estetik Uygulamaları

Artık yoğun cerrahi uygulamalar, Soft Surgery dediğimiz cerrahi olmayan uygulamalara yerini bırakmaktadır. Dolgu Uygulamaları , Örümcek ağı , İp Askı Uygulamaları uygulamaları gibi.

BİLGİSAYARDA DOĞRU OTURUŞ ŞEKLİ

Göz sağlığımız için #bilgisayar kullanıcılarına #TalyaTıpMerkezi#GözPolikliniği'nden uyarılar...

S.M.I.L.E TEDAVİSİ

Kişiye özel 3. Kuşak bıçaksız lazer teknolojisiyle uygulanan tedavi yöntemidir.Excimer lazer teknolojisiyle uygulanan ablasyon tedavisi yerini 3.Kuşak Visumax Femtosaniye lazer ile uygulanan lentiküler lazer tedavisine bırakıyor.Excimer lazer tedavisinde sık kullandığımız , Lasik tedavi yönteminde, kornea yüzeyinde oluşturulan kapakçık (flep),sonrası altta kalan kornea traşlanarak ablasyon tedavisi ile mevcut numara düzeltiliyordu.