24.3.2018 tarihinde yapılan ANTAHED toplantısı

Op. Dr. Mehtap Abay, Aile Hekimlerini ''Göz hastalıkları'' konus

Op. Dr. Mehtap Abay, Aile Hekimlerini ‘’Göz hastalıkları’’ konusunda bilgilendirdi

Diyabet en fazla göz sağlığını tehdit ediyor

Talya Tıp Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Abay, Aile Hekimleri Derneği (ANTAHED) Başkanı Tayyar Asrık ve Aile Hekimleri Derneği (ANTAHED) genel sekreteri Dr. Eyüp Tezgel’in organize ettiği ‘’Sistemik hastalıklarda Göz hastalıkları’’ konulu seminerde, Op. Dr. Mehtap Abay; Aile Hekimlerine, şeker hastalarının erken tanı ile göz sağlığını nasıl korumaları gerektiğine yönelik önemli bilgiler verdi.

Talya Tıp Merkezi göz doktorlarından Op. Dr. Mehtap Abay’ın sunumuyla Nazım Hikmet Kongre salonunda gerçekleştirilen seminerde, 1’inci basamak Aile Hekimlerine başvuran toplumda çok yaygın olan metabolik hastalık şeker hastalığında, erken tanının ve kan şekerinin regüle edilmesinin önemine değinildi.

Şeker hastalığında süre uzadıkça ve şeker metabolizması kontrol altına alınmadıkça gözde Diyabetik Retinopati geliştiğini, yine erken dönemde fark edilmez ise görme kaybıyla karşılaşıldığını vurgulayan Op. Dr. Mehtap Abay; Erken yaşlarda başlayan Tip 1 diyabet hastalarında başlangıçtan itibaren geçen 27 yılda %97 oranında diyabete bağlı Retinopati geliştiği, Tip 2 diyabetlilerde ise 15 yıldan fazla olanlarda %62 oranında diyabete bağlı Retinopati geliştiğine dikkat çekti.

Talya Tıp Merkezi göz doktorlarından Op. Dr. Mehtap Abay Aile Hekimlerine; ‘’Diyabete bağlı Retinopati’nin düzenli tedavi edilmediği olgularda görme kaybı oranı yüksek. Takip ettiğiniz şeker hastalarına yılda iki kez göz dibi muayenesi ve diyabete bağlı göz tutulumundan korunmalarını önermenizi tavsiye ederim’’ dedi. Abay, Aile Hekimlerini kızarık göz ile başvuran hastalarda Sistemik hastalıklar olan Romatizmal hastalıklar, Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit, Lupus hastalığı, gözlerde yanma, batma gibi şikâyetlerle başvuran kuru göz düşündükleri olgularda Sjögren Hastalığı da olabileceğikonusunda uyardı.

Aile hekimlerinin yoğun katılımı ile interaktif olarak gerçekleşen bilgilendirme toplantısında, Talya Tıp Merkezi göz doktorlarından Op. Dr. Mehtap Abay, meslektaşlarının konu ile ilgili sorularını da yanıtlayarak bir sonraki Aile Hekimleri toplantısında farklı konular hakkında önemli bilgi paylaşımları yapılacağına dikkat çekti.

Op. Dr. Mehtap Abay, Aile Hekimlerini ''Göz hastalıkları'' konusOp. Dr. Mehtap Abay, Aile Hekimlerini ''Göz hastalıkları'' konusOp. Dr. Mehtap Abay, Aile Hekimlerini ''Göz hastalıkları'' konusOp. Dr. Mehtap Abay, Aile Hekimlerini ''Göz hastalıkları'' konusOp. Dr. Mehtap Abay, Aile Hekimlerini ''Göz hastalıkları'' konus