Lazer Alternatifleri

Gözlük veya kontakt lens kullanan herkes Excimer Lazer Tedavisine uygun değildir. Merkezimize Excimer Lazer Tedavisi için başvuran hastakarın % 40 - %50 si Lazer tedavisine uygundurlar.

Excimer Lazer Tedavisine Alternatif ; Refraktif Cerrahi girişimler:

1-Göz İçi Lens Uygulamaları = FAKIK-IOL uygulamaları

2-Refraktif Amaçlı Lens Değişimi

FAKIK-IOL UYGULAMASI;

Kornea yapısı Excimer Lazere uygun olmayan Excimer Lazer Tedavisinin başarılı olamayacağı kadar yüksek miyop , hipermetrop, ya da astigmatı olan kişiler için gözlük veya kontakt lens kullanmak istemeyen hastalar için alternatif bir tedavi yöntemidir.40 yaş altı hastalarda uygulanmakta ve geri dönüşü olan bir cerrahi olması avantajı vardır.Genel anestezi altında uygulanmaktadır, hastanın gözünü oynatmaması açısındanGlokom ve katarakt gelişme olması olasılığı vardır,hastanın belli periyodlarda takibi önemli olup, geri çekilebilir olması kişinin göz sağlığı açısından önemli bir avantajdır. FAKIK-IOL ,uygulanan hastalar ,ertesi gün net görüşe kavuşurlar ve hastalar ilk kez bu kadar net gördüklerini ifade etmektedirler.

REFRAKTİF AMAÇLI GÖZ İÇİ LENS DEĞİŞİMİ ;

Korneası Excimer Lazere uygun olmayan ya da Excimer Lazer ile düzeltilemiyecek kadar yüksek gözlük numarasına sahip olanlarda ve özellikle 40 yaş üzeri kişilerde FAKO yöntemi ile göz içi merceğinin alınarak göz içine multifokal uzak ,orta ve yakın mesafe görüşü sağlayan göz içi mercekleri yerleştirilir.Bu yöntemde geriye dönüş yoktur, göz içine yerleştirilen lensler ömür boyu göz içinde kalabilmekte ve kalıcı çözüm sağlamaktadırlar. Bu yöntemde de miyop ,hipermetrop yanı sıra astigmat da tedavi edilebilmektedir.

Excimer Lazer bölümüne geri dönmek için tıklayınız .