SAÇ MEZOTERAPİSİ

saç mezot

Saç Mezoterapisi , giderek popülerlik kazanmış cerrahi olmayan minimal invazif kozmetik bir saç restorasyon uygulamasıdır. Saç dökülmelerinde saçları canlandırmak amacıyla saçlı derideki kıl foliküllerine çeşitli ilaç , mineral , vitamin ve büyüme faktörlerinin enjekte edilmesi esasına dayanır.

Derinin epidermal(en üst) tabakasının hemen altına, derideki mezoderm tabakasını uyarmak için yüzeysel mikroenjeksiyonlar uygulanarak saçın doğal yenilenmesi ve çoğalma süreci teşvik edilir.

Çoğu saç dökülmesi probleminin ;

Saç köklerindeki besleyici eksikliğinin yanı sıra kafa derisine kan dolaşımının azalması ve saç folikülünün etrafındaki hormon dengesizliklerinin olduğunu biliyoruz.

Androjenik Alopesi, hem erkek hem de kadınlarda görülen saç dökülme tipidir.

Saç restorasyon tedavileri için, kafa derisine enjekte edilen Mezoterapi çözeltisi , hastanın benzersiz gereksinimlerine göre özel olarak hazırlanmış özel kimyasallar, mineraller, amino asitler , vitaminler, nükleik asitler ve ko-enzimlerin özel bir kombinasyonunu içerir .

Saç mezoterapisi tedavisi; yeni ve sağlıklı saç tellerinin düzenli büyümesini sağlayan kademeli bir hızda hormon dengesini düzenler.

Avrupa, Güney Amerika, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya'da Mezoterapi, çeşitli saç dökülme durumlarını tedavi etmek için başarılı bir şekilde kullanılmaktadır ve bugün dünya çapında yaklaşık 40.000 doktor tarafından uygulandığı bilinmektedir.

Mezoterapi tedavisi , çok güvenli ve esas olarak ağrısızdır, lokal anesteziye gerek duyulmaz. Mezoterapi uygulaması ; dokuda hem kimyasal hem de mekanik uyarım ile çift etkili bir işlem olması sebebiyle tedavi sonuçları çok etkili bir tedavi şeklidir.

Mezoterapi etkinliğinin iki sebebi vardır:

1. Mikroenjeksiyonların oluşturduğu mekanik etki ile dokuda kollajen ve elastin yapımı artar. Kollajen ve Elastin sağlıklı cilt ve kıl folikülü için çok önemli doku içindeki iki yapı taşıdır.

2. Mikroenjeksiyon yoluyla uygulanan aktif bileşenlerin kimyasal etkileri ile de tedavi edilen dokuda mezodermde tedaviye olumlu yanıtla alınır.

Ürün seçiminde doktorunuzun tecrübe ve gözlemi önemlidir. kalitesi çok önemlidir.Saç restorasyon tedavileri için, kafa derisine enjekte edilen Mezoterapi çözeltisi , hastanın benzersiz gereksinimlerine göre özel olarak hazırlanmış özel kimyasallar, mineraller, amino asitler , vitaminler, nükleik asitler ve ko-enzimlerin özel bir kombinasyonunu içerir .Tedavi, yeni ve sağlıklı saç tellerinin düzenli büyümesini sağlayan kademeli bir hızda hormon dengesini geri yükler.

Saç Mezoterapisinde kullanılan solüsyonlar ve etkileri;

  • Minoksidil: Hipertansiyon tedavisinde de kullanılır, damarlarda genişleme (vazodilatasyon) yaparak, tansiyonu düşürür. Saç mezoterapisinde vazodilatasyon etkisi ile kıl köklerinin beslenmesini arttırır.
  • Finasterid/Dudasterid:Benign Prostat Hiperplazisinde kullanılır, testesteron'un dihidrotestesterona dönüşmesi erkek tipi kelliği tetikler. Finasterid; testesteron'un testesterona dönüşümünü inhibe eder.
  • Dekspentanol(B5-Pantotenik Asit): Deri, kas ve sinir sistemigelişiminde önemli bir vitamindir. Kıl büyümesi için gerekli basamaklarda görev alır.
  • Biotin (B7 Vitamini): Saçların gelişiminde çok etkilidir ve saçların beyazlamasını geciktirir.
  • Prokain: Mezoterapide kullanılan diğer ilaçların emilimini arttırır.
  • Heparin Türevleri: Vazodilatatör (damar genişletici) etkisi vardır.
  • Azaleik Asit: Saç kaybını önler.
  • Multivitamin Karışımları
  • Trombositten Zengin Plazma (PRP): Trombosit Büyüme Faktörleri, kıl folikülü fonksiyonlarını olumlu yönde uyarır ve kıl büyümesini arttırır.

Mezoterapi, kafa derisine kan akışını arttırmanın harika bir yoludur, ancak bunu yapmanın tekyolu bu değildir. mezoterapi uygulamalarına kafa derisi masajı da rutine eklenmelidir.

Mezoterapi tedavisinden sonra ağrı, şişlik, enfeksiyon çok nadir de olsa görülebilir. Bu sebeple haftalık uygulamalar sonrası hastaların doktor kontrolünde olması tedaviyi son derece güvenli kılmaktadır.

İğnesiz Mezoterapi şansım var mı diyenler için ?

Mikroenjeksiyon tekniğindeki iğne uygulamasından hoşlanmayan hastalar için geleneksel Mezoterapi formunun yeni bir biçimi geliştirilmiştir.Geleneksel Mezoterapi çözümleriyle birlikte yüksek frekanslı ultrason teknolojisini kullanan bu sistem, tedaviye duyarlı kişiler için tamamen non-invaziv, ağrısız bir çözüm sunuyor.Ultrasonik aparat, aktif bileşenleri bir iğne gerekmeden cilde aktarır. Hücre zarlarının geçici olarak geçirgen olmasına izin verir, böylece hücre solüsyon içindeki besinleri emebilir.

Mezoterapinin Diğer Tedavilerle Birleştirilmesi :

Mezoterapi diğer topikal ve oral tedavilere ek olarak herhangi bir yan etki olmaksızın başarılı birşekilde kullanılmıştır . Alopesi vakalarını başarılı bir şekilde tedavi etmek için Botilinum Toksini ile birlikte kullanılmıştır .

Mezoterapik uygulamaların en az 8 saat sonrasında ya da rutin saç bakımı olarak da önerdiğimiz topikal olarak saç derisine uyguladığımız Biberiye yağı, Kabak çekirdeği yağının Anti-Androjenik etkisinden de fayda görmekteyiz.Fareler üzerinde yapılan alışmalar ile bu yağların saçlı derideki Anti-Androjenik etkileri gösterilmiştir.

Ayrıca Magnezyum yağı ; kafa derisine uygulandığında saçlı deriyi nemlendirir. Magnezyum yağı tek başına uygulanabilir. Ayrıca kabak çekirdeği ve biberiye yağları ile de birlikte kullanılabilir.

SAÇ MEZOTERAPİSİNDE YENİLİKÇİ TEDAVİLER:

Son dönemde aktif maddelerin Acetyl tetrapeptide-3 ve Biochanin A'nın faydaları da gözlenmektedir.

Asetil tetrapeptid-3:

Yenilikçi bir biyomimetik peptiddir.

İltihap tepkisini azaltır.Saç yeni büyüme teşvik eder.DHT'nin modülasyon seviyeleri.Ek hücresel matris ve ankraj proteinlerini uyarır.Daha iyi saç canlılığı ve ankrajı için saç folikülünün boyutunu arttırmak için doku yeniden şekillenmesini uyarır.

Asetil tetrapeptid-3, Minoxidil'e bir alternatiftir . Mezoterapi ile başarılı bir saç restorasyonunun ortayaçıkma şansı, % 50 oranında başarılı olan ve 4-6 ay süren bir başka yaygın tedavi olan Minoxidil ile karşılaştırıldığında % 90-92'dir .

Biochanin A:

Biochanin A, kırmızı yoncadan elde edilen doğal bir organik bileşiktir. Flavonoidler denilen fitokimyasallar sınıfında, aynı zamanda güçlü bir Isoflavone. Biochanin A, androjenik alopesi olarak da bilinen hormonla ilişkili kellikten muzdarip kişilerde DHT'ye testosteron dönüşümünü modüle eder.

Saç Mezoterapsinde Nanopeptid Mezoterapisi ; Mezoterapi tedavisinin biraz farklı bir çeşididir. Mikro-damlacık enjeksiyonları, her birinin benzersiz bir işlevi olan bir peptid karışımı içerir:

Decapeptid: Güçlü saç millerinin oluşturulması için saç foliküllerini uyarır.

Oligopeptid : Saç hücresi çoğalmasını uyarır.

Asetil Decapeptide : Saç hücrelerini yenileyerek saç köklerini canlandırır.

Bakır Tripeptid : Saç tellerinikuvvetlendirerek güçlü saç millerinin oluşmasını sağlar ve kafa derisine kan dolaşımını artırır.

Mezoterapi Tedavi Protokolü :

Saç dökülmesi için tedavi prosedürü hastadan hastaya değişebilir.

Bir seans genellikle tedavi gerektiren alanın büyüklüğüne bağlı olarak yaklaşık 10 ila 30 dakika arasında sürer.

Genel olarak, ilk 2-3 ay boyunca haftada bir yoğun bir tedavi ile başlayarak, saç büyümesini uyarmak ve gerekli olan saç derisi koşullarını oluşturmak için en az 10 seans gereklidir, daha sonra tedavinin sıklığı her 3 ayda şeklinde devam edilir.

Hastalar Sonuçları Nasıl Hızlandırır?

Bazı insanlar tedavinin ilk birkaç haftasında olumlu sonuçlar alabilirler, tedavinin başarısı saç kaybının şiddetine ve kişinin tedaviye verdiği cevaba bağlı olarak değişebilir.

Hastalar tedavinin ilk 2-3 ayında önemli sonuçlar görmeyi beklemelidir, ancak tedavinin tam etkisi 6 aya kadar sürebilir.

Saç Restorasyonunda Mezoterapinin Etkinliği ;

Mezoterapinin saç restorasyonu ve gençleştirilmesi tedavisindeki etkisi ağızdan alınan tedavilerden daha etkilidir.

Oral olarak verilen tedaviler öncelikle gastrointestinal kanaldan geçmeli ve karaciğerden metabolize edildikten sonra kan dolaşımına geçmekte ve dokuya ulaşmaktadır.Bu sindirim süreci, etkilenen bölgeye ulaşan ilaç miktarını önemli ölçüde azaltır.

Bunun aksine Mezoterapi, etkilenen bölgeye saç folikülüne doğrudan daha küçük bir çok doz tedavileri şeklinde uygulanır. Bu sebeple daha etkilidir.

Saç restorasyonu tedavisinde , Mezoterapi tedavisine , Minoksidilin topikal uygulanmasının da eklenmesi ile çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Ancak her tedavide olduğu gibi, en iyi sonuçların devam etmesini sağlamak için hastanın, diyetlerinden toksinleri çıkarması,sağlıklı beslenme, egzersiz ve sağlıklı yaşam prensibini ve yaşam tarzı Mezoterapik uygulamanın başarısını ve sürekliliğini sağlamaktadır.

Medikal estetik bölümüne dönmek için tıklayınız.