Beslenme ve Diyet

BESİNLER GENÇLİK İKSİRİ

Besinler bilinçli tüketildiğinde vücudumuzda ilaç gibi etki yaratırlar. Sıradan ve basit gibi görünen seçimler sağlığımızı bozabilir. Her beden kendine özeldir. Neyi, ne zaman, nasıl, nelerle birlikte yememiz, beslenirken yağı, protein ve karbohidratı dengelememiz, ne miktarda şeker ya da kafein tüketmemiz gerekir gibi küçük görünen ayrıntılar önemli noktalardır. Özellikle günümüzde artan çevre kirliliği, stres gibi faktörler sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedirler. Beden, zihin ve ruh bir bütündür. Son yıllarda kanser, diabet, obezite, kalp-damar, yüksek tansiyon gibi hastalıklarda artış görülmektedir. Bu hastalıklar önemli oranda beslenmeye dikkat edilirse önlenebilir.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda şeker tüketiminde artış görülmektedir. Şeker sadece hafıza kaybına sebep olmaz, aynı zamanda obezite ve diabet gibi hastalıklara da zemin hazırlar. Damar sistemini ve cildi hızlı yaşlandırır. Aşırı tatlı ve tuzlu, yağlı yiyerek, televizyon karşısında vakit geçirerek bazı hastalıklara biz davetiye çıkarıyoruz. Sık sık yakındığınız reflü, şişkinlik, gaz, kabızlık gibi problemler yediğimiz içtiğimiz besinlerle yakından ilişkilidir.

Genetik yapımız nedeniyle her besin herkese yarayışlı olmayabilir(sütteki laktoza tepki gibi). Besinlerin vücuttaki etkisi içerikleri nedeniyle farklıdır. Bazısı sinir sistemi ve troid hormonlarına etki ederek ısı artışına sebep olur. Bazı besinlerin sindirimi zordur. Metabolizmayı zorlayan besinlerin ortaya çıkartılması kilo vermeyi kolaylaştırır, hazımsızlık, başağrısı, uykusuzluk gibi problemleri ortadan kaldırır. Bazı besinlerin tüketiminde dengeye dikkat etmek gerekir. Havuç hafızayı güçlendirirken, muz ve çilek beyinde endorfin ve serotonin seviyesini artırır. Yoğurdun barsaktaki yararlı bakterileri takviye ettiği ömrü uzattığı yapılan araştırmalarla gösterilmiştir. Besinler kişinin ruhsal ve fiziksel yapısını kolaylıkla etkileyebilir.

Zamanla kilo problemi ile birlikte, göbeklenme, insülin direnci, kan yağlarında artış hatta iç organlarda yağlanma gibi problemlerle kendini gösterir. Hazır gıdaları günlük hayatımızda sıklıkla kullanır olduk.Bir taraftan hayatımızı kolaylaştırırken diğer taraftan içerikleri nedeniyle kişilerde tansiyon, diyabet gibi hastalıklara sebep olabilecekleri biliniyor. Sürekli tüketenler bir müddet sonra enerji kontrolünü sağlayamıyorlar. Doğal ve en az işlenmiş gıdaları tercih edin. Mutlaka etiketlerin üzerini okuyun.

Eğer sizde de bu tip problemler varsa; açlık atakları yaşıyorsanız, yemek sonrası uyku bastırıyorsa, terleme, halsizlik, yorgunluk, uykusuzluk, sinirlilik, gece yemek yeme gibi problemleriniz son zamanlarda artmışsa kendinize zaman ayırmanın tam sırası, mutlaka ilk fırsatta şeker ölçümünüzü yaptırın ve kilo kontrolüne başlayın.

Sağlığınıza kavuşturacak ve mizacınıza uygun yararlı besinlere günlük beslenmenizde yer verin. Şekerli besinlerden(bal, pekmez, reçel), şekerleme, çikolata, dondurma gibi uzak durun. Kan şekerini hızlı yükseltmeyen besinleri tam tahıllar, bulgur, baklagiller ve sebzeleri tercih edin.

Meyveler şeker kontrolünü zorlaştırırlar. Her meyvenin de kalorisi olduğunu unutmayın. Yaz mevsiminde en uygunu şeftali, nektar ve erik gibi meyveleri tercih edin. Bu meyveler A ve C vitamini ve antioksidan içerikleri nedeniyle cildinizi güzelleştirir ve antikanser özelliktedir. Vitamin ve mineraller hücre yenilenmesinde yardımcı oluyorlar. Zararlı maddeleri uzaklaştırıp hücrede nefes almayı kolaylaştırırlar.

Tuzu ve şekeri azaltın. Bunların yerine salatalarınızı çeşitli baharatlar kekik, nane, doğal sirke ve limonla lezzetlendirin. Yemeklerinizde zeytin yağı, fındık yağı veya kanola kullanın.

Kuruyemişlerin hepsi vitamin- mineral açısından zengin, faydalı yağ asitleri, antioksidanlar ve posa içerirler. Ama aynı zamanda da bir avuç yendiğinde bir öğün yemek yenmiş kadar kalori içerirler. Badem en fazla kalsiyum içerir, yer fıstığıda damarın iç kısmını koruyup kan basıncını azalttığı biliniyor. Günlük tavsiye edilen miktar 30 gr(6 ceviz veya 20-25 adet fındık veya badem, 35 adet yerfıstığı).

Sürekli yapabileceğiniz bir aktivite seçin. Yürüyüş ve yüzme vücuda hızlı şekil verip kısa zamanda forma sokuyor. Yağ yakımını kolaylaştırıp uykusuzluk problemine de yardımcı olacaktır.

Hem kendi hemde ailemizin, çocuklarımızın sağlığı için besinleri iyi tanımalı, günlük beslenmemizde bütün besin gruplarına yeterince yer vermeliyiz.

Diyet ve Spor bölümümüz için tıklayınız.