EXCIMER LAZER TEKNOLOJİSİ

EXCIMER LAZER TEKNOLOJİSİ ,Argon ve Florid gaz karışımının elektrikle uyarılması ile elde edilen 193 nanometre dalga boyuna sahip ultraviyole (mor ötesi görünmez ışık) ışını kullanarak kornea tabakasının 0,25 mikron hassasiyetle şekillendirme yeteneğine dayalı bir teknolojidir. Excimer Lazer teknolojisi 20 yılı aşkın süredir ,gözlük ve kontakt lense alternatif olarak, kırma kusurları ( miyop,hipermetrop ve astigmat ) tedavisinde kullanılmaktadır. Merkezimizde , Zeiss MEL 80 ,Excimer lazer cihazı kullanılmaktadır.

MEL 80 , dünyada bir Femtosaniye Lazer cihazına bağlanabilen ilk Excimer Lazer cihazıdır. WAVE FRONT TEKNOLOJİSİ, Wasca analyzer cihazı ile göze gönderilen ışık demetinin kişinin retinasında oluşturduğu görüntü Excimer Lazer cihazına aktarılarak kişiye özel programlanan lazer yöntemidir. Standart lazer sistemleri , gözü bir düzlem olarak kabul eder , her tarafa eşit enerji uygular. Ancak göz standart düzgün bir yüzey değildir ve bölgesel düzensizliklere bağlı bölgesel kırıcılık farklılıkları gösterir. Gözün dış kısmına bağlı eğimi sebebiyle enerji yansıması olur. Wave Front ölçümleri ile yapılan lazer tedavilerinde gözün eğimi hesaplanarak , yansıyan enerji miktarı telafi edilir.

Bu sayede ;

  • Gerçek optik zon sağlanır,
  • Bölgesel düzensizliklerin ekstra lazer atışı sağlanarak mükemmele yakın bir optik yüzey oluşturulur.
  • Bu yöntem ,göz bebekleri büyük olan ve gece görüş sıkıntısı yaşayan kişilerde tercih edilmesinin yanı sıra lazer sonrası ışık saçılması sorunu yaşayanlarda da tercih edilmektedir.

TOPOLYZER TEKNOLOJİSİ ; kornea skarı(iz) olanlar ve yüksek astigmatı olanlarda topografik ölçümlerin Excimer Lazer cihazına yüklenerek yapılması ile lazer tedavi sonuçlarını başarısını arttırmaktadır.