Histeroskopi

Bir çeşit endoskopi yöntemi olan histeroskopi ile vajinal yoldan rahim ağzı ve rahime bakılabimesi mümkün olmaktadır. Jinekolojik muayane sırasında doktor tarafından yapılabildiği gibi bazı durumlarda lokal veya genel anestesi ile de yapılmaktadır. Histerokospi ile rahim ağzındaki miyomlar, polipler ve diğer sorunlar görülebilir ve tedavi edilebilir. Ayrıca kamera ile net bir görüş sağlandığından biyopsi alma işlemi de rahatça yapılabilir.

Histeroskopinin en önemli avantajı , jinekolog tarafından muayene sırasında yapılabilmesidir. Ayrıca tüm rahim içi tabakası görüntülenebildiği için istenen her noktadan parça alınması mümkün olabilmektedir.

Histeroskopi hem tanı hem de tedavi amaçlı kullanılabilir. Hastalık belirtileri görüldüğünde jinekoloğunuz kesin tanı amaçlı histeroskopi yapabilir. Tanısı konmuş hastalıklarda tedavi için de histeroskopi kullanılmaktadır.

Histeroskopi yapılıken vajina kanalından küçük çaplı bir kamera ile girilir, karbondioksit püskürtülerek veya özel bir sıvı kullanılarak var olan yapışıklıklar açılır ve net bir görüş sağlanır. Bu işlem doktor tarafından muayenehanede de yapılabileceği gibi ameliyathanede lokal veya genel anestezi altında da gerçekleştirilebilir.

Kadin Dogum bölümüne geri dönmek için tıklayınız .