Laparoskopi

Laparoskopi, hastanın karın boşluğuna kamera yardımıyla bakılmasıdır. Bu sayede rahim ve yumurtalıklar izlenebilir. Göbek deliğinin hemen altında açılan küçük bir delikten karın boşluğuna sokulan kamera ile hastalıkların ve tümörlerin tespiti mümkün olmaktadır.

Laparoskopi hem tanı koymak hem de tedavi amaçlı yapılmaktadır. Kısırlık, kasık ağrıları ve gerekli diğer durumlarda tanıyı kesinleştirmek amacı ile doktorunuz tarafından laparoskopi yapılması talep edilebilir.

Hastalığa müdahale amaçlı yapılan laparoskopi ise tüplerin bağlanması, kistlerin çıkartılması, yapışıklıkların açılması, dış gebeliğin tedavisi ve rahmin çıkartılması gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Laparoskopinin avantajları nelerdir?

En önemli avantajı, açık ameliyatlar sırasında oluşabilen enfeksiyon kapma riskinin en aza indirilmesidir. İşlem sırasında herhangi bir kesi olmadığı, küçük bir delik açıldığı için ağrı çok azalır. En önemli avantajlarında biri de işlem sonrasında iz kalmamasıdır. Bazı hastalıklara ait operasyonlarda doktorun görüşü açık ameliyatlara göre daha iyi olmakta ve operasyon daha güvenli yapılmaktadır.

Tüm bunların sonucunda laparoskopi yöntemi ile hastaların normale dönme süresi çok kısa olmaktadır.

Kadin Dogum bölümüne geri dönmek için tıklayınız .