ŞEKER HASTALARDA OZON DESTEĞİ

Merhabalar ben Göz Hastalıkları Uzmanı Mehtap ÜÇKARDEŞ ABAY. Göz Hastalıkları Uzmanıyım ama aynı zamanda da Ozon Terapi uygulayan bir hekimim.

Ozon Tıbbı Tedavisi eğitimi almamdaki maksadım özellikle diyabeti olan ve hipertansiyonu olan hastalarımı destek amaçlıydı.

Hipertansiyon hastalarım daha şanslı; günde 1 tane ilaç kullanarak hipertansiyonları regule edebiliyorlar. Ama diyabet hastalarımız öyle değil. Görme kaybı ile sonuçlan bir hastalık. En küçük damarları tutan bir hastalık ve özelikle göz tutulumu küçük damarlarda kanama ve sıkıntıya bağlı olarak ve besleme bozukluğuna bağlı olarak retina tabakasını beslenmemesi ve iskemi. İskemi şöyle hayal edebilirsiniz: sulanmamış bir toprağın çatladığını düşünün; retina da böyle; beslenemediği için zaman içinde yeni damar oluşumları, göz içinde bazı kanamalar, göz içinde bantlar gelişmesi ve görme kaybı.

Diyabet hastalarında ozon uygulamasına bağlı iyi bir tecrübem oldu. Başlangıçta 10 kür uyguluyoruz ve ardından kronik bir hastalık olduğu için diyabet hastalığı ayda 1 kür ile devam ediyoruz. Diyabet hastalarında o 10 kürden sonra nerdeyse aynı gün ve aynı saate ozon almaya gelen diyabet hastalarım var, çünkü iyilik haline kendilerine görüyorlar. Biz 3 ilaç kullanıyorsa oral antidiyabetik olarak 2e düştüğünü; 2 kullanıyorsa 1e düştüğünü, ensülin direnci olan hastaları ilaçsız takip ettiğimizi edebildiğimizi gördük. Dolaysıyla ozon terapiyi çok severek ve inanarak kullanıyorum.