ŞEKER HASTALIKTA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR –HbA1c

Merhabalar ben Göz Hastalıkları Uzmanı Mehtap ÜÇKARDEŞ ABAY.

Bugün sizlerle özellikle Şeker Hastalığın takibinde 3-aylık şekeri olarak bilinen Hemoglobin-A1c’nin ne olduğunu paylaşmak istiyorum, çünkü ben bana gelen her hastama; özellikle şekere bağlı biliyorsunuz göz tutulumu var ve ileride evrelerde maalesef körlük ve göz kaybı var; şeker takibini çok önemsiyorum.

Ve ilk soruduğum soruda kan değerlere baktığımız tüm hastalarda “Hemoglobin-A1c’nin ne olduğunu?”. Gelen cevap da şöyle: “3-aylık şekeri ortalaması” oldu. Hayır, kesinlikle böyle değil.

Şimdi Hemoglobin-A1c demek sizin hücrenizi, vücudunuzun tüm hücrelerine yeterli oksijenin gitmemesi demek. Biliyorsunuz kan değerlerine Hemoglobin düşükse bizde Anemi var, Hemoglobin’in herkesi biliyor: Hemoglobin’in görevi hücrelere oksijen taşıma. Hemoglobin ve oksijen el elle tutuşurlar ve hücrelere oksijen götürüyorlar.

Eğer kanda şeker yüksekse, şeker ve oksijen bir yarış haline gider, Hemoglobin’in elinden kim tutacak? Hemoglobin’in elinden maalesef çok cazip olan şeker tutar ve böylece hücrelere Hemoglobin şeker götürür. Yani glikotinlenmiş Hemoglobin; şekerlenmiş Hemoglobin hücreye Glikoz götürmeye çalışır. Oksijene ne oldu? Oksijen hücreye gidemedi. Sulanmamış kurumuş bir toprak hayal edin; bunun adı iskemi’dir. Oksijenlenmeyen hücreleri iskemi olur, iskemi olan hücrede de ölüm olur, bu ölümün adı apoptosis’tir. Dolaysıyla Hemoglobin-A1c’nin 3-aylık bir şeker ortalaması olmadığını bilin lütfen.

Sizin hücrenize, tüm hücrelerinize; bu gözse retina, böbrekse böbrek; oksijene gidemediğini düşünün ve iskemi olduğunu düşünün ve iskemi her zaman maalesef geri çevirmeye çok mümkün değil. Değerleri bilelim ve buna göre kendimize takip edelim.

Sağlıcakla kalın, sevgi ile kalın gülen gözlerle kalın