LASEK

LASEK: Laser Epithelial Keratomileusus; Kornea epitelinin flep oluşturarak sıyrılmasının ardından korneanın şekillendirilmesi anlamını ifade eder.

LASEK; Lasik ile PRK arası bir yöntemdir.

LASEK yönteminde de flep oluşturulur. Lasek flebi, kornea yüzey epiteline alkol uygulanarak manuel olarak oluşturulur.

Korneya excimer lazer ile yeniden şekil verilerek, lazer tedavisi yapıldıktan sonra flep yerine yayılır ve üzerine kontakt lens konularak iyileşme sürecine bırakılır.

LASEK, yönteminde ilk gün hafif ağrı, 2-3 gün sulanma, batma şikayetleri olabilir. Lasek yönteminde kornea epitelinin iyileşme sürecine göre 4.-5. gün arası konulan kontakt lens alınır.

Lasek yönteminde görmede netleşme 1 haftayı bulabilir. Görme 3. aydan sonra çok daha netleşir, bu süreçte hastaların günlük yaşantılarına devam etmeleri mümkündür.

Lasek yöntemi ağrılı ve daha uzun sürede iyileşme gibi olumsuz gibi gözükse de güvenli bir yöntemdir. Korneası ince olan ve FEMTOLASIK yapılamayan hastalar ve korneası ince, gözlük numarası yüksek hastalar için alternatif bir excimer lazer yöntemidir.

Fakat: Regresyon olasılığı vardır. Yani numaralarda bir miktar geri gelme olasılığıdır. Ancak Femtosaniye Lazer ile Lasek yapma oranı azalmıştır. Çünkü Femtosaniye Lazer ile bir çok ince kornealı hastada da tedavi şansı mümkündür.

Excimer Lazer bölümüne geri dönmek için tıklayınız .