Okuloplasti ve Protez Göz

  • Protez Göz, gözün hastalık veya kazalar nedeniyle cerrahi olarak alınması gereken durumlarda başvurulan önemli bir uygulamadır.Görme işlevi ile ilgili bir katkı sağlamamakla beraber, estetik bütünlük yakalanmış olur.
  • Enükleasyon ; göz küresinin bütününün alınmasıdır.
  • Enükleasyon ; göz tümörlerinde tercih edilen bir yöntemdir.Gözle birlikte göz kapaklarını da etkileyen tümörlerde göz göz ve kapaklar komple alınır.
  • Evisserasyon ; göz küresinin içinin boşaltılmasıdır .
  • Evisserasyon ; göz , tümör dışındaki nedenlerle alınacaksa bu yöntem kullanılır.

Protez göz özellikleri nelerdir?

Göz içine konan bilye akrilik, silikon ve poröz maddeler (hidroksiapetit, poroz polietilen malzemelerden) üretilebilir.Hafif olduğu ve içine damar ve doku gelişimi mümkün olduğu için poröz malzemeler günümüzde en çok tercih edilen malzemelerdir.Hafif olmaları yıllar içinde yanağa doğru çökmeyi önler.İçlerine damar ve doku yürümesine izin vermeleri ise, daha iyi bir protez hareketi sağlar.

DİP NOT :

Çocuklarda göz protezi kullanımı çok önemlidir.Yüz kemikleri hızla değişip, geliştiği için gözde çöküntü olmaması için kullanımına hemen başlamak gerekir.Ayrıca çocuklarda protez göz her yıl yenilenmelidir.

Protez göz gerektiğinde nelere dikkat edilmelidir?

İşlevini kaybettiği bilinen göz alındıktan sonra göz çukuru içinde oluşa boşluk hemen doldurulmalıdır.Uygulanacak gözün vücuda uyumu tam olmalıdır. Bu da ancak doğru malzeme kullanımıyla mümkündür.Uygun ölçüye göre ve göz kaslarının hareketiyle uyumlu oynar bir protez yapılmalıdır.

Protez göz kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Gece protezinizi çıkarmayıp, protezinizle uyuyun. Böylece protezin yerleştiği yatak daralmaz ve ayrıca daha az göz akıntısı olur.Sabahları kirpik diplerinizi bebe şampuanı ile köpürterek yıkayın, bol ılık suyla durulayın.Protezinizin üstüne gün içinde bol bol (örneğin günde 5 kez) suni gözyaşı damlatın. Gözlük takın. Bu sayede hem sağlam gözünüz korunur, hem de protezli gözünüz daha az dikkat çeker.Başkaları ile konuşurken gözlerinizi değil, başınızı çevirin. Bu sayede daha az hareket eden protez dikkat çekmez.Gözde kaşıntı, akıntı olduğunda göz doktorunuza başvurun. Önerdiği antiallerjik damlaları kullanınız.

Göz bölümüne geri dönmek için tıklayınız .