Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi

Son 10 yıl öncesine kadar Sarı Nokta Hastalığına bağlı tedavi olanakları çok kısıtlı idi.Özellikle son 5-6 yıldır hastalığın gidişatını durdurmaya yönelik başarı oranı yüksek tedavi seçenekleri mevcuttur.

Kuru Tip Sarı Nokta Hastalığında spesifik bir tedavi yoktur.Ancak hastalığın yavaş seyretmesi ve kuru tip hastalarının %20'sinin bir süre sonra Yaş Tip Sarı Nokta hastalığına dönmesi sebebiyle, periyodik olarak mutlak detaylı göz ve göz dibi muayeneleri gereklidir.Son yıllarda yapılan çalışmalar Kuru Tip Sarı Nokta hastalığının beslenme ile ilişkili olduğunu göstermekte bu sebeple anti-oksidanlar,vitaminler ve omega-3 gibi maddeler içeren beslenme modelleri önermektedir.

Yaş Tip Sarı Nokta hastalığını durdurmaya yönelik çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Geçmiş yıllarda kullandığımız ilk olark Argon Lazer ve sonrasında büyük umutlarla uyguladığımız Fotodinamik Tedavi (ilaçlı lazeri) artık sınırlı olarak kullanmaktayız.Bu iki yöntemin de görme kaybını durdurucu etkisinin yetersiz oluşu ve hastalığın tekrarını(yani nüksleri) önleyememeleri sonucu son yıllarda çok tercih edilmemektedir.

Yaşa Bağlı Sarı Nokta hastalığında son 4-5 yıldır Göz -İçi Enjeksiyon Tedavileri ile hastalığı durdurma ve tekrarını engelleme açısından çok önemli yol alınmıştır.

Normalde gözde bulunan VEGF ( Vasküler Endotelyal Growth Faktör yani damar duvarındaki endotel hücrelerinde büyümeye sebep olan faktör;angiogeneziz), Yaş Tip Sarı Nokta Hastalığında aşırı miktarda bulunduğu için Retinada kanamaya ve anormal damarların oluşumuna sebep olmaktadır.VEGF maddesini engellemeye yönelik antikor özelliğinde olan anti-VEGF ilaç uygulamasını göz içine enjeksiyon şeklinde yapmaktayız.

Yaşa Bağlı Sarı Nokta hastalığında , ilk yıllarda anti-VEGF ilaçları hangi tedavi protokolu ile yapılacağı konusunda detay bilgimiz yoktu.Ama şimdi kabul gören tedavi protokolu,1'er ay arayla 3 kez göz içi enjeksiyonu uygulaması daha sonra 2 ay ara vererek OCT sonuçlarına göre yılda 8-10 kez uygulama yapılabileceği önerilmektedir.

Göz bölümüne geri dönmek için tıklayınız .